Directory

  • Howard Bishop Middle School      
    1901 NE 9 St.
    Gainesville, FL 32609
    Phone: 352-955-6701
    FAX: 352-316-7370

     

    Administration

    Michael Gamble, Principal Email: gamblemp
    James Speer, Assistant Principal Email: speerjh
    Clay Reddick, Assistant Principal Email: reddicce

    Note: Email addresses are followed by @gm.sbac.edu.

Student Services

Full Name Title Email Website Phone Ext.
Iris Bailey Dean baileyid Website 221
Kelsey Anhalt-Zacherl Guidance Counselor A-J anhaltzacherlkm Website 238
Claire Noguerol Guidance Counselor K-Z noguerolcm Website 239
Mike Pearson Dean pearsonjm Website 261
LaToya Jennings-Lopez Community School Office jenninlt Website 235

Faculty

Full Name Title Email Website
Theresa Ansby Math ansbyta
John Bailey Technology baileyjf
Elisa Beachy Social Studies beachyem Website
Amy Beres Electives/Band beresal Website
Kathy Brugger Reading/Language Arts bruggerka Website
Tonya Bervaldi-Camaratta Science camarattat Website
Amber Reed Science careyar
Raymond Carr Social Studies carrri Website
Jackie Collins Chorus collinsja
Diane Colson Media Specialist colsondm
Brett Cornelison Science cornelbo
Terri Cornelison Science (Supersonics Team Leader) corneltm
Laura Dickey Language Arts dickeyla
Horace Freeman Reading/Language Arts freemanhe
Dana Jones Reading/Language Arts jonesdm4
Paul Jost Science (Elite Eight Team Leader) jostps Website
Tony Kalishman Language Arts kalishmanaa Website
Joseph Lacey ESE laceyja
Kathryn Leskosky Reading/Language Arts leskoskm Website
Landy Machado Social Studies machadocajidel
Ashley McCabe Speech Language/ESE Team Leader mccabeaj Website
Alison McCartney Language Arts mccartneyac Website
Mike McCoy Social Studies mccoymd Website
Jessica McMichen Math mcmichenjn
John MontMarquette ESE/Math montmarquettejg
Chris Mudra Electives/Technology (Starburst Team Leader) mudraca
Karen Murray Electives/Technology murraykl
Lizzie Nipper Math nippercrucede
Mary Shravana Ogle Social Studies oglems
Patricia (Lynn) Padgett Science (Gold Stars Team Leader) padgettpm
Amy Schirmer Spanish/Social Studies schirmeraj Website
Joey Spiers Reading/Language Arts spiersaj
Tom Swanson Math swansonta Website
Kirk Tapley Social Studies (Titans Team Leader) tapleykb Website
Tiffany Thames ESE thamestm
Jennifer Thiery Science thieryjl
Rachel Thomas Reading/Language Arts thomasra Website
Valissa Tombler Math tomblerv
Scott Woodruff Electives/P.E. woodrusa
Pat Yancey Reading/Language Arts (Conquerors Team Leader) yanceypl
Lonnie Zukas Math zukasls1 Website

Support Staff

Full Name Title Email Phone Ext Website
Amber Kovac Clinic
Billy Duncan Custodian
Brenda Torres Custodian torresbl
Charles Caldwell Custodian caldwellcl
Claire Bello Roufai Registrar belloroufaicm 240
Corey Marinoff Food Service marinoffce
Courtney Dailey Food Service Manager daileyc 249
Delile Owens ESE Paraprofessional
Edna Rollins ESE Paraprofessional
Eunice Brown-Davis Executive Assistant brownem 241
Joan Stanich ESE Paraprofessional
Linda Rochell ESE/Guidance Clerical
Mable Green Head Custodian greenmd
Natele Curtis ESE Paraprofessional
Pamela Van Isacker Occupational Therapist vanisap
Patti Ellis Vision
Quion Major Attendance/Guidance Clerk majorqp 233
Rachel Criss Physical Therapist crissrm
Rick Mobley Custodian mobleyr
Ron Larris In School Detention Supervisor larrisrg
Susan Comolli-Davis Media Aide comollise
Teneika Cook Front Office Clerk cooktr 221
Vincent Dixon Plant Mechanic 275